بازاررپورتاژ

بورسیه تحصیلی کانادا چیست؟

بورسیه تحصیلی کانادا چیست ؟

هر ساله تعداد زیادی دانشجو از سراسر دنیا برای تحصیلات آکادمیک راهی کانادا می‌شوند. تحصیلاتی که به رغم تمام نکات مثبت و جذاب، عاری از سختی و مشقت نیست. نخستین مشکلی که اکثر داشجویان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های کاناداست.

اما اگر از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا بر نیایند تحصیل در کانادا چه مفهومی دارد؟

فاند تحصیلی کانادا یکی از راه حل‌هایی است که می‌تواند بار این سختی را از روی دوش محصل بردارد. حال زمان آن رسیده تا با فول فاند تحصیلی کانادا آشنا شوید؛ تحصیل کاملا رایگان در کانادا!

چرا کانادا گزینه اول در ذهن مهاجران است؟

طبق آمار، کانادا حدودا ۳۸۰۰۰ مهاجر جدید را تنها در ماه آگوست پذیرش کرده است. حتی مدرک دیپلم کانادا به قدری اعتبار دارد که خیلی از مردم ترجیح می‌دهند این مدرک را در مدارس کانادا دریافت کنند. دانشجویان بین المللی می‌توانند بدون نیاز به مدرک آیلتس در کانادا تحصیل کنند. کانادا دومین کشور بزرگ جهان، لبریز از فرصت‌های تازه برای دانشجویان بین المللی است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا میان لیست ده دانشگاه برتر دنیا جا خوش کرده‌اند. کانادا بالغ بر ۹۷ دانشگاه عمومی دارد و بسیاری از فاند‌های تحصیلی کانادا بدون نیاز به داشتن مدرک تحصیلی پرداخت می‌شوند.

چرا فاند تحصیلی کانادا تا این اندازه اهمیت دارد؟

وجود طیف متنوعی از فاند‌ تحصیلی در کانادا، یکی دیگر از جذابیت‌های تحصیل در دومین کشور پهناور جهان محسوب می‌شود. وجود فاند‌هایی نظیر فول فاند تحصیلی، وام دانشجویی، اسکولارشیپ یا شایسته محوری،گرنت و برسری، دستیار تدریس، دستیار تحقیق و … می‌تواند امیدی برای تحصیل آسان‌تر در کانادا باشد. مسئله توان مالی همواره در صدر لیست مشکلات دانشجویان قرار داشته، مسئله‌ای که چون سدی عظیم پیش روی خیلی‌ها قرار گرفته و مانع تحصیل‌شان شده است.

انواع فاند تحصیلی کانادا

اسکولارشیپ: این بورسیه بر اساس شرایط تحصیلی دانشجو از منابع دانشگاه، بخش خصوصی یا دولتی تامین اعتبار می‌شود. دانشجویانی که دارای صلاحیت علمی نظیر مدل بالا، مقاله یا نمره بالای زبان یا حتی مدرک GRE باشند واجد شرایط دریافت این بورسیه هستند.

Grants و Bursaries گرنت و برسری

گرنت و برسری: با وجود اینکه بورسیه‌هایی نظیر گرنت یا برسری کمتر برای دانشجویان بین المللی درنظر گرفته می‌شوند، اما به این صورت هم نیست که کاملا از آنان محروم باشند. این فاند تحصیلی شرایط خاصی ندارد و در زمانی که دانشجو درگیر مشکلات شدید مالی است و توان تامین هزینه‌های تحصیل را ندارد به او پرداخت می‌شود.

· وام‌ های دانشجویی در کانادا

در این مورد تفاوتی میان دانشجویان بین المللی و دانشجویان کانادایی وجود ندارد. به هر دو گروه وام با بهره یکسان تعلق می‌گیرد با این تفاوت که دانشجویان بین المللی برای دریافت این وام می‌بایست از طریق بانک‌های خصوصی کانادا اقدام کنند.

· دستیار تدریس

راه‌های زیادی برای دریافت کمک هزینه تحصیل وجود دارد که یکی از آنان فعالیت در عرصه آموزش است. فرد با فعالیت تحت عنوان دستیار آموزش یا تدریس می‌تواند کمک هزینه‌ای برای ادامه تحصیل دریافت کند. این امر برای دانشجویان مقطع دکتری یا کارشناسی ارشد بسیار موثر است. شیوه کار به عنوان دستیار تدریس به این صورت است که دانشجویان داوطلب، در امر آموزش و یادگیری دانشجویان به اساتید کمک می‌کنند و در قبال فعالیتی که ارائه می‌کنند مبلغی به آنان پرداخت می‌شود. پیش شرط اپلای در این خصوص داشتن نمرات بالا در آزمون آیلتس، تافل یا معادل‌ آنها است.

· دستیار تحقیق

از دیگر راه‌ها دریافت فاند تحصیلی کانادا فعالیت تحت عنوان دستیار تحقیق است. دانششجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند در پژوهش‌های متنوع شرکت کنند و به عنوان دستیار مبلغی دریافت کنند. این تحقیقات لزوما با پایان ‌نامه آنها مرتبط نیست و می‌تواند دامنه وسیعی از موضوعات را پوشش دهد.

کدام دانشگاه‌ ها دانشجویان را بورسیه کامل می‌کنند؟

در این بخش تعدادی از دانشگاه‌های کانادا را بررسی می‌کنیم که دانشجویان را در مقاطع گوناگون بورسیه می‌کنند:

  • دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه یکی از پنج دانشگاه برتر کانادا است که فول فاند (بورسیه کامل تحصیلی) را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌کند.

  • دانشگاه مونتریال

این دانشگاه که دومین دانشگاه بزرگ کانادا از نظر تعداد دانشجو است بورسیه‌هایش را در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

  • دانشگاه واترلو

این دانشگاه در رتبه نهمین دانشگاه معتبر را برای دانشجویان بین المللی قرار دارد که مانند دانشگاه مونتریال بورسیه‌هایش را در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

  • دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از دانشگاه‌های پیشرو در جهان است که در رتبه‌بندی جهانی در سال ۲۰۲۱ توانسته در جایگاه ۳۱ام قرار بگیرد. این دانشکاه یک بورسیه کامل تحصیلی را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا