آشپزی

طرز تهیه شامی گیلانی مخصوص ماه رمضان

دستور شامی گیلان برای ماه رمضان

مواد لازم برای ۳ تا ۴ نفر :

  • گوشت قرمز ترجیحا گوسفندی: ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم بدون چربی ( یا مخلوط گوساله و گوسفند)
  • نخود: نصف پیمانه
  • لوبیای سفید:  نصف پیمانه
  • پیاز : ۱ عدد کوچک متوسط
  • سیب زمینی : ۳ عدد  متوسط  با پوست
  • تخم مرع:  ۱ عدد کوچک
  • زرد چوبه، نمک وفلفل و کمی دارچین

طرز تهیه: همه ی مواد را با ۳ تا ۴ لیوان آب می گذاریم تا بپزد (سیب زمینی ها را با پوست داخل مواد می ریزیم نخود ولوبیا را ۵ تا ۶ ساعت  یا از شب قبل تا صبح می خیسانیم وچند بار آبش را عوض می کنیم) .

همه ی مواد را می پزیم البته خیلی هم نپزد که شل شود .  اگر نپخت ولی آب آن کم بود کمی آب جوش داخل قابلمه می ریزیم  باید در آخرآبش بخوردش رود وآبی در قابلمه نباشد در این زمان حرارت را خیلی کم می کنیم خیلی مواظب  باشیم  و چند بار هم می زنیم تا ته نگیرد و بوی سوختگی ندهد.

حرارت را خاموش کرده و قابلمه را  برمی دا ریم و می گذاریم تا خنک شود. سپس  سیب زمینی ها را پوست کنده و با  بقیه ی  مواد با گوشت کوب له می کنیم .

شامی گیلان برای ماه رمضان

۱ عدد تخم مرغ را داخل آن میشکنیم و مخلوط می کنیم . زیاد نباید ورز دهیم چون بد شکل می شود . باید حالت کشدار داشته باشد.  داخل دست به اندازه یک پرتقال بر داشته مثل یک نعلبکی گرد آن را پهن می کنیم  در وسط آن را با انگشت سوراخی ایجاد می کنیم. ابتدا در روغن داغ  بعد حرارت را کم می کنیم تا که طلا یی شود ولی نسورد فقط طلایی شود(اگر مایه شل بود می توان  کمی آرد نخود چی به آن اضافه کرد).

سعی کنید تخم مرغ بزرگ نباشد چون شل می کند.( با لپه هم درست می کنند بجای نخود و لوبیا ولی با نخود و لوبیا سنتی تر وخوشمزه تر است) می توانید برای چند روز در یخچال با در بسته نگهدارید.

در گیلان  این مواد را داخل نمکیار که یک ظرف گلی گرد و بزرگ با یک سنگ که معمولا کنار رود خانه  دنبالش می گردند می سایند ( در نمکیار  با سنگ  می سایند)که بسیار خوشمزه می شود .طرز تهیه این شامی  ممکن است  در  هر شهر استان گیلان متفاوت باشد . این شامی را معمولا در ماه رمضان  برای افطاری درست می کنند  و حتی سردش هم بسیار لذیذ  است .

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا