دکوراسیون

کاربرد رنگ ها در فضای داخلی خانه

رنگ ها عاملی مهم برای برقراری ارتباط با محیط اطراف

ما بیشتر وقت خود را در فضای بسته می گذرانیم . رنگ یکی از عوامل مهمی است که بوسیله ی آن می توانیم با محیط اطرافمان ارتباط برقرار کنیم . در این مقاله مجله بروزترین ها قصد داریم تا پیرامون این موضوع صحبت کنیم که ، با انتخاب رنگهای مناسب برای تزئینات داخلی و دیوارها می توانید محیط بی روح و خسته کننده ی اطرافتان را به محیطی شاد و پر انرژی تبدیل کنید .

تأثیر نور بر رنگ دکور اتاق 

تغییر رنگ انتخابی دیوار و مبلمان در محیط داخل خانه همه به علت تابش نور طبیعی یا مصنوعی در خانه است . جهت تابش نور و همچنین شمالی یا جنوبی بودن خانه خود را پیدا کنید . اگر خانه شما رو به شمال است ، احتمالا نور چندان زیادی دریافت نمی کند و سرد به نظر می رسد . بنابراین از رنگهای سرد که ممکن است منجر به سردتر و بی روح تر به نظر رسیدن خانه تان شود استفاده نکنید . می توانید با توجه به علایق تان یک یا چند رنگ را از میان طیف های رنگی گرم انتخاب کرده و به کمک آنها خانه خود را گرم و با روح کید .

اگر اتاق یا خانه شما ، شمالی جنوبی است و نور زیادی دریافت می کند بهتر است بجای استفاده از رنگهای گرم از رنگهای ملایم و سرد استفاده کنید .

اگر اتاق شما تاریک و گرفته است ، رنگ آمیزی سفید روشن تأثیری نخواهد داشت . رنگ سفید بدون وجود نور کافی در خانه ، خاکستری تیره به نظر خواهد رسید . در مناطق سرد یا شرجی که در اغلب روز نور کمی می تابد و هوا ابری است ، رنگهای داخل خانه تیره تر به نظر می رسد . مثلا رنگ آبی مدیترانه ای که در منطقه ای آفتابی دیده اید ، در خانه شما چندان زیبا و روشن نخواهد بود . تأثیر نور مستقیم از بالا بر اتاق باعث می شود که رنگ صاف و یکدست به نظر برسد . سعی کنید از کلیدهای تنظیم نور و تعداد زیادی نورهای مستقیم فراگیر در کل اتاق استفاده کنید .

اتاق های آفتاب گیر یکی ار دلنشین و شادی برانگیزترین مناطق خانه هستند . نور تابیده شده از پشت پنجره ها بر روی کف و دیوار، فضایی زیبا و جذاب در اتاق به وجود می آورد . نوع چیدمان وسایل خانه در اتاق های آفتاب گیر با دیگر اتاق ها خیلی متفاوت است . در واقع در این نوع اتاق ها باید از وسایلی به رنگ های تند استفاده کرد .

همیشه رنگ پس از خشک شدن تیره تر به نظر می رسد . اگر می خواهید ببینید رنگ در پایان کار نقاشی چه تغییری می کند ، آنرا بر روی یک تکه کاغذ روغنی امتحان کنید و اجازه دهید خشک شود تا رنگ آن را به هنگام خشک شدن ببینید .

رنگ های خنثی بسیار روشن ممکن است در زیر نور شدید روز یا نورهای مصنوعی لامپ ها در شب رنگ پریده و بی حال به نظر برسد . پس بهتر است از رنگ های تندتر برای طراحی رنگ چنین اتاق هایی استفاده کنید . رنگ های مات و روغنی با وجود همرنگی جلوه ی متفاوتی دارند . مثلا رنگ پوست تخم مرغی روغنی خیلی روشن تر از نوع مات این رنگ به نظر می رسد . به علاوه اگر شما دیوار صافی را رنگ کنید و با همان رنگ دیوار بافت دار ناصافی را هم رنگ کنید ، در پایان کار رنگ دیوار صاف روشن تر به نظر خواهد رسید .

دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی ، بسیار زیبا به نظر می رسند ، اما همین رنگ بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نور طبیعی بهره مند است ، نازیبا و کسل کننده است . در چنین اتاقی استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب تر خواهد داشت .

چگونه اتاق خود را بزرگتر یا کوچکتر جلوه دهیم ؟

برای بزرگتر نشان دادن خانه بهتر است رنگی از رنگ های سرد کم رنگ انتخاب کنید و تمام سطح اتاق را با همان رنگ نقاشی کنید . برای کف اتاق از رنگ تیره و دیوارها از روشن استفاده کنید ، چون این کار باعث می شود که اتاق بطور چشمگیری وسیع تر به نظر آید . اگر سقف کوتاه اتاق روشن تر از دیوارها باشد ، اتاق خیلی بزرگتر به نظر می رسد . می توانید گچ بری ها و نقاشی سقف ها را با رنگ هایی تیره تر نسبت به بقیه سقف رنگ کنید تا اتاق وسیع تر دیده شود . تندترین رنگ از میان طیف رنگ مورد نظرتان را برای کف اتاق و ملایم ترین تن همین رنگ را برای سقف و دیوارها استفاده کنید تا اتاق شما بزرگتر به نظر برسد .

برای کوچک نشان دادن فضاهای وسیع و بی روح ، دیوارها و سقف ها را تندتر و تیره تر از کف رنگ آمیزی کنید ، ولی سعی کنید هر دو رنگ از یک طیف یا خانواده رنگی انتخاب شود . مبلمان و وسایل بزرگ اگر تقریبا همرنگ دیوارها باشند ، کوچکتر به نظر می رسند . لازم نیست که یک اتاق کوچک حتما با رنگ هایی روشن نقاشی شوند . شما با استفاده از رنگ آبی یا قرمز تیره می توانید به اتاق خود صمیمیت و گرمای بیشتری دهید .

اتاق نشیمن :

رنگ اتاق نشیمن باید بر اساس رنگ های طبیعی موجود در اتاق انتخاب شود . ابتدا باید به رنگ کف اتاق ، شومینه ، آجرها یا سنگ های بکار رفته توجه کنید . سعی کنید در اتاق نشیمن زیاد از رنگ های متضاد و تیره و روشن استفاده نکنید ، زیرا این تضادها و تفاوت ها موجب جلب توجه می شوند و در اتاق هایی که برای مطالعه ، استراحت ، گوش دادن به موسیقی و گفت و گو مورد استفاده قرار می گیرند باعث حواس پرتی می شوند . رنگ مبلمان ، قالیچه ها و وسایل اتاق نشیمن را تیره تر از رنگ دیوارها انتخاب کنید . با این کار بدون این که تفاوت زیادی احساس شود ، طرح اصلی اتاق با رنگ ها درهم می آمیزد .

اتاق غذاخوری و آشپزخانه :

استفاده از رنگ های روشن و متوسط برای اتاق غذاخوری فضا را شاد ، گرم و دوستانه می کند . آشپزخانه محیطی پر تحرک است که می توان برای رنگ آمیزی آن از رنگ های گرم استفاده کرد . رنگ های گرم مانند قرمز ، زرد و نارنجی و هلویی به صورت کم رنگ و ملایم ، میل و اشتها را زیاد می کنند و فضای اتاق غذاخوری را دل انگیز نشان می دهد .

تأثیر نور بر رنگ دکور اتاق 

استفاده از رنگ هایی که با رنگ غذا هماهنگ باشد ، به آشپزخانه فضایی زیبا و دلنشین می دهد و باعث می شود غذاها سالم و طبیعی به نظر برسند . اگر می خواهید یک فضای سنتی در آشپزخانه داشته باشید ، می توانید از رنگ نارنجی ملایم استفاده کنید . یکی از رنگ های جذاب در آشپزخانه ، رنگ آبی است . کاشی های آبی با طرح و خطوط مختلف به دلنشین کردن فضا کمک می کنند . برای کابینت ها و سطوح مسطح آشپزخانه ، می توانید از رنگ های متفاوتی استفاده کنید . این کار موجب انعکاس نور بیشتری می شود و جذابیت آشپزخانه را چند برابر می کند . همچنین می توانید در آشپزخانه های کوچک ، سقف و بالای کابینت ها را به یک رنگ نقاشی کنید تا فضا بزرگتر به نظر برسد .

اتاق خواب :

از آن جا که اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است ، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ آن باید بیش از هر چیز سلیقه به خرج داد و به نیازهای صاحب آن توجه کرد . علاوه بر توجه به سلیقه صاحب اتاق باید به کاربرد و استفاده ی آن نیز توجه کرد . اتاق خواب اتاقی برای آرامش و استراحت کردن است و رنگ های ملایم و آرامبخش برای این اتاق بسیار مناسب هستند . همچنین برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب باید به آب و هوای محل زندگی تان توجه داشته باشید . در مناطق سردسیر ، رنگ های گرم و در مناطق گرمسیر رنگ های سرد مناسب هستند . در اتاق خواب بهتر است از رنگ های درخشان استفاده نکنید ، زیرا در هنگام استراحت ممکن است این رنگ ها کمی آزاردهنده باشند . در صورتی که علاقه خاصی به رنگ های زنده دارید ، می توانید از سایه های مختلف رنگ آجری در کنار رنگ های کرم پر رنگ و سیاه استفاده کنید .

 

برای استراحت چشم ، از رنگ های ساده و روشن بر روی دیوارها و فضای اتاق استفاده کنید تا خستگی چشمتان از بین برود . آویزهای پارچه ای در قسمت بالا و پشت تخت ، فضایی عاشقانه و خاص به اتاق می دهد و می تواند تختخواب را به مرکز توجه در اتاق تبدیل کند . در مورد افرادی که دچار مشکلات خواب مثل کم خوابی ، بی خوابی و یا بیش از حد فعال و عصبی هستند ، رنگ آبی روشن یا آبی آسمانی بسیار مؤثر است و کمک زیادی به آنها می کند .

اتاق بچه ها :

در طول سال اول زندگی نوزاد ، بهتر است اتاق او را با رنگ های ملایم رنگ کنید ، زیرا نوزادان به تفاوت رنگ ها توجه چندانی نشان نمی دهند و بیشتر به نور و سایه توجه می کنند . هر چه کودک بزرگ تر می شود ، رنگ های شاد و درخشان می توانند به اتاق او انرژی و شادابی بیشتری بدهند . اتاق خردسالان و نوجوانان را نباید بیش از اندازه با رنگ های متفاوت و تند تزئین کرد ، زیرا این کار اتاق را شلوغ نشان می دهد و آنها را بی قرار و نا آرام می کند . در انتخاب رنگ اتاق حتما به جنسیت فرزندتان توجه کنید . فرزندان دختر معمولا به رنگ های گرم و ملایم مثل صورتی و یاسی علاقه دارند و دوست دارند در فضایی رؤیایی و احساسی باشند ، در حالی که پسران بیشتر رنگ های آبی و سبز را می پسندند .

حمام :

از آن جایی که معمولا فضاهای کوچکی را به حمام اختصاص می دهند ، بهتر است درجات روشن و متوسط رنگ ها را برای دیوار آن انتخاب کنید تا دلباز و وسیع به نظر برسد . سفید و رنگ های مایل به سفید نشانه ی پاکیزگی اند و فرد را تشویق می کنند تا تمیز باشد و به همین دلیل رنگ های مناسبی برای حمام هستند . رنگ های آبی روشن ، فیروزه ای ، آبی روشن مایل به سبز و سبز نشانه ی طبیعت و یادآور تازگی و طراوت ، آب و فضاهای باز هستند و برای رنگ وسایل حمام مناسب اند .

سقف ها :

رنگ سقف ها را روشن تر از قسمت های دیگر اتاق انتخاب کنید . این کار شب ها که اتاق تاریک و کم نور است به حفظ نور کمک می کند و اتاق را روشن تر نشان می دهد . می توانید برای رنگ آمیزی سقف ها بیشتر از رنگ های سفید یا سفید متمایل به خاکستری یا زرد استفاده کنید . اگر می خواهید سقف اتاق کوتاهتر از اندازه ی واقعی اش به نظر برسد ، می توانید از رنگی تیره تر از رنگ سایر بخش های اتاق استفاده کنید .

دیوار و کف اتاق :

رنگ دیوارها را از رنگ های روشن ، متوسط و سفید انتخاب می کنند تا اتاق روشن تر به نظر برسد . در صورتی که نور اتاق زیاد باشد ، می توانید از رنگ های تیره تر استفاده کنید . اضافه کردن نور مصنوعی به این رنگ ها می تواند فضای جذاب و جالبی را به وجود آورد . برای رنگ کف اتاق معمولا از ترکیب رنگ های تیره و روشن استفاده می شود . می توانید از رنگ های تیره برای جاهای پر رفت و آمد استفاده کنید تا کثیفی و لک دیرتر مشخص شود و همچنین می توانید برای بخش هایی از ساختمان که رفت و آمد کم است یا نیاز کمتری به نظافت دارد ، از رنگ های روشن استفاده نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا